Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych Gminy Koszyce, gdyż sytuacja edukacyjna na terenie gminy nie zaspakaja potrzeb mieszkańców, a zwłaszcza młodzieży. Szczególne problemy sprawia nauka języków obcych. Problem pogłębiają: często zmieniający się nauczyciele, a także brak możliwości wyczerpującego realizowania całości treści programowych w ustawowym ( a więc minimalnym) wymiarze godzin. Gminy nie stać na zapewnienie dodatkowych lekcji. Natomiast uczniowie zdolni nie mają szansy wykorzystać swojego potencjału, gdyż poziom jest dostosowany do uczniów słabych. Do tej pory w gminie Koszyce z dodatkowych lekcji języka angielskiego współfinansowanych przez Unię Europejską mieli szansę skorzystać uczniowie Szkoły Podstawowej im. Piotra Barylska w Książnicach Wielkich w ramach programu „Język obcy moją szansą”. Teraz taką możliwość mają także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
SKK przeprowadziło ankietę wśród młodzieży w wieku 16-19 lat, w której aż 83% badanych (w tym 60 % dziewcząt i 40% chłopców) wyraziło potrzebę zorganizowania dodatkowych zajęć z języka angielskiego i chęć udziału w nich. Młodzież wie, że niski stopień znajomości języków obcych stanowi istotną barierę w kontynuacji nauki na studiach jak również na rynku pracy. Również w protokołach z zebrań SKK pojawia się kwestia potrzeby organizacji wsparcia dla młodzieży w tym zakresie, zgłaszane przez członkinie Stowarzyszenia, których dzieci uczęszczają do szkół ponadgimnazjalnych.
W związku z tym, iż najbliższa szkoła ponadgimnazjalna położona jest 15 km od terenu gminy młodzież dojeżdżająca tam nie ma możliwości z korzystania z dodatkowych zajęć języka angielskiego w swojej szkole. Również trudna sytuacja finansowa często uniemożliwia zapisanie się na płatne zajęcia w szkołach językowych. Chcemy dać szansę młodym ludziom na naukę języka w miejscu gdzie mieszkają, bez konieczności długich dojazdów i kosztownych korepetycji. Sami rodzice nie są w stanie pomóc dzieciom, a nauczycieli języków obcych brakuje lub mieszkają daleko stąd. Niniejszy projekt pozwala pomóc grupie 20 osób w wieku 16-19 lat, które są chętne do uczenia się języka angielskiego, a których rodziny nie mają możliwości im tego zapewnić. Będą mieli możliwość uczyć się w miejscu zamieszkania, w znanej im grupie rówieśników o zbliżonym poziomie znajomości języka, w dogodnym dla nich terminie, bo w soboty gdy nie mają innych obowiązków i wracają z internatów do domów.
Cele szczegółowe projektu to: